DSC029052016 m. vasario 8 - 12 dienomis daugelyje pasaulio šalių, o taip pat ir mūsų bibliotekoje, buvo minima Saugesnio interneto savaitė. Ji skirta skatinti saugesnį naudojimąsi internetu, apsaugoti vaikus kovojant su neteisėtu ir žalingu interneto turiniu bei elgesiu. Šių metų šūkis – „Aš už geresnį internetą!“
Šiais laikais sunku įsivaizduoti gyvenimą be interneto. Internetu naudojasi ir suaugę, ir vaikai. Vieni juo naudojasi labai atsakingai, kiti gi siekia neteisėtai pasipelnyti, apgauti, įskaudinti, gadinti duomenis, platinti virusus. Taigi mūsų gyvenimą palengvinantis bei įvairios naudos teikiantis internetas kelia ir grėsmių. Kibernetinių incidentų skaičius kasmet auga, o su tapatybės vagystėmis susiduria net penktadalis šalies gyventojų. Kad ir nemaža tokių grėsmių, tačiau nėra labai sudėtinga nuo jų apsisaugoti įvairiomis techninėmis priemonėmis ar laikantis paprasčiausio atsargumo.

Siekiant apsaugoti vaikus nuo interneto pavojų, svarbu pripažinti, kad vaikų suvokimas apie interneto problemiškas situacijas gali labai stipriai skirtis nuo suaugusiųjų. Tai, ką suaugusieji laiko problemišku, DSC02895vaikams nebūtinai turi būti susiję su neigiama ar žalinga patirtimi. Riba tarp teigiamų ir neigiamų patirčių internete yra labai siaura. Padariniai priklauso nuo situacijos ir nuo vaiko žinių apie problemas, su kuriomis jis gali susidurti internete. Tą pačią situaciją skirtingi vaikai gali interpretuoti nevienodai. Pavyzdžiui, vieni, dalydamiesi asmenine informacija, yra labai atsargūs, kiti gali manyti, kad nieko blogo nenutiks, nepriklausomai nuo to, ką jie atskleis internete. Internete vaikai pasineria į virtualų pasaulį, kuriame žaidžia, bendrauja, mokosi, o kartais net „gyvena“.
Kaip apsaugoti savo tapatybę, asmeninius duomenis? Kaip naudoti savo ir kitų nuotraukas internete? Ką galima ir ko negalima atskleisti, kokiose svetainėse nereikia lankytis, kokią naudą suteikia antivirusinės programos? Į šiuos ir panašius klausimus atsakymų su jaunaisiais kompiuteriųDSC02904 naudotojais šios savaitės metu ieškojome mūsų bibliotekoje. Vaikai sprendė testus, atsakinėjo į klausimus, parodydami savo jau turimas žinias ir, žinoma, atskleidė jų spragas. Patiems mažiausiems bibliotekos lankytojams, ką tik pradedantiems pažintį su kompiuteriu, vyko atskiras užsiėmimas, kurio metu žaidybine forma jie buvo supažindinti su teigiamomis ir neigiamomis kompiuterio galimybėmis.
5 ir 6 klasės mokinius pakvietėme į susitikimą su Utenos A. ir M. Miškinių viešosios bibliotekos darbuotoja Jurgita Gudeliene. Kartu su vaikais ji aptarė internete galiojančias bendravimo taisykles, asmens duomenų apsaugą, žiūrėjo filmuką apie patyčias ir jį aptarė. Vaikams buvo priminta, kur jie gali kreiptis pagalbos, jei iškiltų problema. Visa užsiėmimų informacija buvo pateikta labai vaizdžiai ir įtaigiai. Mažieji kompiuterių naudotojai buvo aktyvūs ir žingeidūs, už ką net buvo apdovanoti.
Šiandien internetas vaikams — vieta, kur jie gali susirasti draugų iš viso pasaulio, išbandyti įvairias pramogas, tyrinėti, mokytis, tobulėti. Tačiau jis atneša ne tik galimybes, bet ir riziką nukentėti. Todėl mes visi – tėvai, mokytojai, bibliotekininkai – turime daugiau bendrauti su vaiku, perspėti apie pavojus, išmokyti saugumo taisyklių, domėtis vaiko veikla internete, patarti ir būti tuo asmeniu, į kurį galima kreiptis iškilus neaiškumams, atsiradus pavojui.


Bibliotekininkės

Joomla templates by a4joomla