Kūrybingi Lietuvos žmonės, kurie nors kartą buvo Užpaliuose arba su miesteliu susipažino interneto platybėse ar kitaip bendraudami su draugais, kviečiami sukurti sakmes, padavimus, legendas apie tai kas teikia išskirtinumo Rytų Lietuvoje, Utenos rajone esančiai Užpalių seniūnijai.
Pirmiausiai kirba klausimas kodėl Užpalos upelis, nuo kurio galbūt kilo miestelio vardas, vadinamas tokiu, o ne kitu vardu? Užpalos upelis, tekantis šiauriniu Užpalių miestelio pakraščiu, šalia rusų kapinių, įteka į Šventosios upę netoli hidroelektrinės (spusko).

Pagrindinę Užpalių miestelio Basanavičiaus gatvę kerta Dunojaus ir Ringio upeliai įtekantys į Šventosios upę. Dunojaus upelis jungia Pergalės ir Alaušo gatves.
Ringio upelis yra pirmasis upelis kurį pervažiuojame įvažiavę į Užpalius važiuodami iš Utenos. Pervažiuojame tiltą su metaliniais turėklais. Upelio ilgis 3,8 km. baseino plotis – 8,5 km. Upelis lėtas, natūralus tik jo žemupys, o likusi atkarpa buvo ištiesinta melioruojant pašlapusį baseiną. Knygoje „Užpaliai“ rašoma: „pavadinimas, kilęs, matyt, iš liet. ringis – „vingis“, jau neatitinka tikrovės“ (93 p.). Pasak T. Narbuto su J. Pomarneckio kad Užpalių apylinkių vietovardžio – Ringio upelis pavadinimas sietinas su mūšiui vadovavusio kunigaikščio Rimgaudo (Ringaudo) vardu. Komentuodamas gautąjį laišką T. Narbutas rašė, kad 1838 metais Rimgaudo egzistavimu niekas neabejojęs. Abejonės iškilusios vėliau, pasirodžius I. Danilavičiaus raštams.

Įdomius pavadinimus turi kairieji Šventosios upės intakai esantys Kaniūkų kaime ar iš Užpalių važiuojant į Kaniūkus.
Kelio Užpaliai – Kaniūkai vingyje, tuojau nuo Jovarų sodybos, pervažiuojame upelį Bajorą. Nuo kelio matyti kaip upelis įteka į Šventosios upę.
Kiek toliau pavažiavus link Kaniūkų, netoli kapinių teka Kerupys, kitaip vadinta Kerėsupe, Kėre. Šventosios upė atiteka Skerdimų pievos pakraščiu, vasaromis dažniausiai išdžiūsta.

Ūdrokšlio upelis teka per Kaniūkų kaimą šalia bibliotekos. 1897 m. prie Ūdriokšlio upelio rasta IV–VI a. apyrankių, smeigtukų, žalvarinių apyrankių, kirvių ir kt. Vyresnieji kaimo gyventojai pasakoja apie pakrantėje rastus ne va kario griaučius ir kitus radinius menančius IV amžių. Upeliuko ilgis tik 3 km. plotis 11 km². Manoma, kad pavadinimas sietinas su čia gyvenusiomis ūdromis. Prie upelio auga penkių kamienų klevas.

Obelų krūmai yra šalia Vyžuonų miško, važiuojant iš Utenos tik įvažiavus į Užpalių seniūniją ir pasukus į dešinę, link Galinių kaimo. Kad Obelų krūmuose daug sykių grybauta džiaugiasi dažnas užpalietis prisimindamas jog ir geografas Kazys Pakštas šioje vietoje lankydavosi automobiliu atveždamas grybauti moteris kurios ta proga ryšėdavo baltas skareles. Grybų yra ir dabar, bet, kad ten būtų obelų niekas nemena.

Šeimyniškių atodanga su konglomerato uola yra jauniausia ir viena iš lankomiausių Užpalių seniūnijos vietų – gamtiniu objektu paskelbta 1999 metais. Čia po žemėmis vyko sudėtingi hidrocheminiai procesai, kurių metu žvyre išsikristalizavo kalcitas. Buvusiame Šeimyniškių žvyro karjere atkasti masyvūs susicementavę molio, gargždo, smėlio ir žvyro luitai 2002 metais paskelbti saugomu geologiniu gamtos paveldo objektu. Šį objektą pašnekinus jis prabiltų ne apie vieną ledynmetį. Krituliai ir vėjas griauna iš žemių atsiverianti darinį, tad konglomerato luistai svyra, griūna ir byra. Vieno nugriuvusio luisto ilgas – 11 m., o aukštis – 7 m.

Kūrėjams, pasiryžusiems praturtinti Užpalių krašto tautosakos lobyną, amžiaus cenzo nėra. Galima rašyti ir apie kitus, čia nepaminėtus Užpalių seniūnijos objektus apie kuriuos nėra tautosakinės informacijos rašytiniuose šaltiniuose. Kūrybinius darbus, kuriems pagrindinis reikalavimas – tautosakiniai motyvai, iki gegužės pirmosios prašome siųsti el. paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba adresu Vytauto 28, Užpaliai, Utenos r., ar tiesiog atnešti šiuo adresu į Utenos kultūros centro Užpalių skyrių. Geriausi darbai ne tik bus įvertinti dovanomis, bet ir bus pasakojami pažintinių ekskursijų po Užpalius metu. Spėjant, kad laiko tėkmėje kūrinio autoriaus pavardė gali užsimiršti ir tapti folkloru, kartu su apdovanojimu bus įteiktas autorystę patvirtinantis raštas.
Pasidalinkite mintimis apie būtus ir nebūtus dalykus upelio vingyje, žemės akmenėlyje, medžio lajoje, o mes pasistengsime suteikti joms ilgą gyvenimą.

Nuotraukų autoriai: Regina Abukauskienė, Ramunė Žemaitienė, Aurelija Juškaitė

Konkurso organizatoriai:
Lietuvos geografų draugija (LGD), UKC Užpalių skyrius, Užpalių gimnazija

Joomla templates by a4joomla