„Kartu mes kuriame ateitį“ skelbė 18-oji nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė, vykusi 2018 m. balandžio 23 – 29 d. Šių metų Lietuvos bibliotekų savaitės vienijanti tema mums visiems primena, kad tik kartu veikdami, mes sukursime norimą rytojų.
Savo bibliotekoje savaitės renginius pradėjome prisimindami simbolinę šios dienos reikšmę - tai Servanteso mirties ir Šekspyro gimimo bei mirties data. Ta proga pakvietėme gimnazijos bendruomenę paminėti Pasaulinę knygos dieną tiesiog skaitant. Mokiniai į mokyklą atsinešė savo mėgstamą knygą ir pamokas pradėjo jos skaitymu. Juk skaitymas yra procesas, kuriam dažniausiai reikia labai mažai: geros knygos, skaitytojo ir patogios vietos, o kas gali būti geriau už mokyklinį suolą. Kai knyga įtraukia, niekas netrukdo skaityti. Tądien skaitykloje veikė dvi parodos: labai kūrybiškai, įdomiai išleistų naujų knygų ir mokinių prikeltų antram gyvenimui senų knygų, kurios tapo meno kūrinėliais. Šios knygos sulaukė labai didelio mokinių susidomėjimo. O po pamokų vyko mokinių skaitytojų klubo „Jaunosios skaitytojos“ užsiėmimas, kurį ir gi pradėjome knygų skaitymu. Vėliau klubo narė Greta pristatė Annalisos Strada knygą paaugliams „Plona rausva linija“.
Antradienį į biblioteką atvyko Lietuvos policijos rėmėjų asociacijos prezidentas, teisininkas Sigitas Mecelica. Jo apsilankymo tikslas – dar kartą perspėti tiek vaikus, tiek suaugusiuosius, jog telefoniniai sukčiai vis dar ieško aukų ir ką reikia daryti, kad nepatektum į jų pinkles. Telefoninių sukčių skambučiai Lietuvoje netyla, o jų išradingumas į pinkles įvilioja ir mobiliųjų, ir fiksuotos linijos telefonų savininkus. Populiariu sukčiavimo būdu tapo ir fiktyvūs skelbimai internetiniuose portaluose. Lektorius patarė, kaip pažinti sukčius ir nepakliūti į pinkles. Atsiliepus į nežinomo numerio ir asmens skambutį būtina kritiškai įvertinti, kas yra pasakojama, kaip pasakojama, kokie reikalavimai keliami, tačiau reikia nepasiduoti spaudimui. Sukčiai prieš vykdydami savo nusikalstamas veikas tam pasiruošia: prisistato tikrais pareigūnų vardais, kalba atitinkamu tonu, gali žinoti net jūsų vardą. Jie taip pat naudoja spaudimo taktiką – jūsų asmeninių duomenų visada reikia dabar, kuo skubiau. Jei nepažįstamas asmuo praneša apie šeimos nariui nutikusią nelaimę, svarbu neskubėti daryti išvadų ir netikėti pateikiama informacija. Būtina patiems susisiekti su artimaisiais ir išsiaiškinti, kokia situacija yra iš tiesų.
Dar vienas renginys, pradžiuginęs mūsų bibliotekos lankytojus, buvo knygos „Nalšios piliakalniai žili“ pristatymas. Į svečius atvyko jos sudarytoja Regina Stakėnienė, redaktorius Stepas Eitminavičius ir didelis būrys Utenos literatų klubo „Verdenė“ narių, archeologas Dalius Ribokas. Tai knyga, kurioje be literatūros ir tautodailės įtraukta ir kraštotyrininkų užrašyta tautosaka. Meniniu, publicistiniu žodžiu, tapybos vaizdais, karpiniais pasakojama apie Lietuvos istoriją, susijusią su piliakalniais. Juk esame kraštas, turintis labai seną istoriją, o piliakalniai, kurių Lietuvoje priskaičiuojama beveik tūkstantis, yra bene patys didžiausi mūsų istorijos liudytojai. Literatų klubo „Verdenė“ pirmininkė Regina Stakėnienė visą gyvenimą domėjosi kraštotyra, piliakalniais, todėl ši iniciatyva – sudaryti knygą – nebuvo atsitiktinė. Jai ir visai dirbusiai sudarant knygą komandai Piliakalniai – tarsi žemės metraščiai, kuriuose – pustrečio tūkstančio mūsų praeities metų. Ta proga bibliotekoje buvo atidaryta Alvyros Skurkytės – Žemaitienės įspūdingo grožio, be galo spalvingų paveikslų paroda.
Nacionalinę bibliotekų savaitę užbaigė bendruomenės „Užpalėnų krivūlė“ dovana – Vilniaus Teatriuko spektaklis „Žalia gyva“, kurį finansavo Kultūros rėmimo fondas. Tai labai žaismingas, linksmas ir tuo pačiu labai rimtas pasakojimas, atskleidžiantis mūsų valstybės šimto metų istoriją.
Savaitė baigėsi, bet bibliotekos tikslas – skatinti vaikus bei jaunimą skaityti, eiti į biblioteką, joje siekti žinių, mokytis, bendrauti su bendraamžiais išlieka aktualus ir kiekvienas čia yra kviečiamas bei laukiamas.
Bibliotekininkės