2019 m. lapkričio 13 dieną Užpalių gimnazija ir Užpalių biblioteka organizavo jubiliejinį renginį-viktoriną, skirtą fiziko, kilusio iš Užpalių krašto, Antano Žvirono 120-osioms gimimo metinėms paminėti. Renginio pradžioje buvo perskaitytas Antano Žvirono dukros medikės kardiologės prof. habil. dr. Vidos Žvironaitės ir anūkės Gintės Konstantinavičiūtės sveikinimas. Sveikinime kreipiamasi į jaunuosius fizikus: „Jauniesiems fizikos žinių viktorinos dalyviams linkime sėkmės ir laimėjimų - šiandien ir ateityje. Bet ypatingai jiems linkime to, kas svarbiau už laimėjimus ir pasisekimą: laimės atrasti dominantį dalyką ar veiklą, kuri būtų ne vien (ar ne tiek) nuoseklaus darbo ir paprasto pragyvenimo, bet asmeninių atradimų ir kūrybos šaltinis; kas iškeltų už kasdienio, buitinio gyvenimo horizonto“.


Laiške prisiminta A. Žvirono biografija bei gyvenimo kelias. Ypač skaudi politinio kalinio dalia. 1945 m. vasario 10 d. jis, sergantis, buvo suimtas Galiniuose, netoli Užpalių, ir 10 metų kalinamas lageriuose Pečioroje ir Abezėje, Komijos srityje; mėnesiais laikomas Vilniaus Lukiškių, Kirovo, Butyrkų Maskvoje kalėjimuose.
Laiško autorės džiaugėsi Užpaliuose surengtu Antano Žvirono, Užpaliuose gimusio mokslininko, fizikos profesoriaus ir politinio kalinio, minėjimu, dėkojo visiems, susibūrusiems pagerbti Antano Žvirono atminimą.
Vėliau renginio dalyviai turėjo galimybę apžvelgti A. Žvirono mokslinius pasiekimus ir laimėjimus. Pranešimą „Antanas Žvironas - eksperimentinės fizikos Lietuvoje pradininkų gretose“ skaitė VU dėstytojas prof. Liudvikas Kimčys. Po pertraukos mokiniai išklausė kitą įdomų prof. Juozo Šulskaus pranešimą apie šių dienų VU fizikos fakultetą - „Fizikos fakultetas šiandien – studijos ir studentai“. Svečius į renginį pakvietė iš Užpalių kilęs Vilniaus universiteto mokslų daktaras Feliksas Kuliešius, labai noriai prisijungęs prie Užpalių gimnazijos ir Užpalių bibliotekos ciklo „Sugrįžimai“.
Fizikos žinių viktorinos klausimus sudarė fizikos mokytojas Stasys Kirdeikis. Viktorinoje dalyvavo mokiniai iš Utenos A. Šapokos, Dauniškio, Saulės ir, žinoma, Užpalių gimnazijų. Po ilgos kovos viktoriną laimėjo Utenos Saulės gimnazijos mokiniai, mūsų gimnazijos atstovai užėmė garbingą antrą vietą. Visos komandos buvo apdovanotos saldžiais prizais, kuriuos įsteigė IĮ „Pauleta“. Koncertavo A. Šapokos gimnazijos mokinės.
Didžiuojamės savo krašto iškiliais žmonėmis. Saugome ir gerbiame jų atminimą. Džiaugiamės praskaidrinę rudenį tokiu puikiu renginiu!

Medeina Maniušytė, Užpalių gimnazijos II g klasės mokinė

Joomla templates by a4joomla